Zmyslové kocky sa na prvý pohľad odlišujú od klasických stavebníc
Vo svete detských hier majú drevené stavebnice svoje pevné miesto. Existuje typ stavebníc, ktorý okrem stavania rozvíja aj jemnú motoriku, predstavivosť a zmyslové vnímanie. Hovoríme o tzv. zmyslových kameňoch, kryštáloch a multifarebných kockách. Tieto hravé zmyslové kocky, často v tvare nepravidelných polygónov alebo „drahokamov“, oslovujú deti nielen vizuálne, ale aj hmatovo. Sú skvelým nástrojom nielen pre domácu hru, ale aj do materských škôl, kde podporujú samostatnú hru, skúmanie a spoluprácu.
Čo sú zmyslové stavebnice a prečo sú výnimočné?

Využitie v predškolskom vzdelávaní
Zmyslové kocky a stavebnice nachádzajú svoje pevné miesto v predprimárnom vzdelávaní, kde prirodzene prepájajú hru s učením. V súlade so Štátnym vzdelávacím programom pre ISCED 0 podporujú viacero dôležitých oblastí rozvoja. Precízne kladenie kameňov, ktoré sú často nerovnomerné alebo netradične tvarované, pomáha deťom rozvíjať jemnú motoriku a koordináciu ruka–oko. Hra s týmito stavebnicami nie je riadená pevnými pravidlami, takže deti si osvojujú tvorivé myslenie, plánovanie a samostatnosť. Pri stavaní veží a mostov prirodzene prichádzajú do kontaktu so základmi fyziky. Deti zisťujú, ktoré tvary sú stabilné a ktoré sa rýchlo prevrátia. Okrem individuálnej hry sú zmyslové kocky výborným prostriedkom na rozvoj spolupráce. Deti často spájajú svoje výtvory, vymýšľajú príbehy a vytvárajú spoločné stavby. Farby, odlesky, textúry i rôzne povrchy kociek pritom pôsobia na zmyslové vnímanie, čím podporujú nielen koncentráciu, ale aj emocionálnu pohodu dieťaťa.
Hra bez pravidiel? Áno, ak rozvíja zmysly a predstavivosť
Zmyslové kocky a kamene sú čoraz obľúbenejšou súčasťou hravého učenia v materských školách aj doma. Hoci ide o stavebnice, nie sú to klasické kocky so správnymi uhlami a rovnými hranami – práve naopak. Ich čaro je v nepravidelnosti, farbách, rôznych povrchoch a neočakávaných kombináciách. Deti ich môžu skladať na seba, stavať mosty, hrať sa s farbami a svetlom, počúvať jemné zvuky ukryté vo vnútri, triediť ich podľa veľkosti, hmotnosti či tvaru. Každý typ prináša inú zmyslovú skúsenosť – niektoré sú hladké a pastelové, iné zasa s výraznou štruktúrou dreva alebo s farebnými kryštálmi, ktoré menia odlesky. Všetky však majú spoločné to, že rozvíjajú koncentráciu, koordináciu rúk a očí, tvorivosť aj fyzikálne chápanie rovnováhy. Sú ideálne na pokojné hranie, budovanie trpezlivosti a najmä prinášajú deťom možnosť skúmať vlastným tempom. V našej ponuke nájdete rôzne typy – od zvukových kociek Wonderworld, cez elegantné balansovacie kamene od Goki, až po nádherné farebné stavebné kryštály od Bigjigs Toys, Woody či HABA. Každá sada má svoj vlastný charakter, ale všetky podnecujú fantáziu a zmyslový rozvoj bez potreby návodu či pravidiel.
Príklady hier pre každý zmysel: zrak, sluch, hmat, čuch, chuť
Pre každý zo zmyslov existujú konkrétne aktivity, ktoré podporujú jeho vnímanie. Zrakové hry môžu zahŕňať triedenie farieb, hľadanie rozdielov, prácu so zrkadlami alebo mozaiky. Sluch sa rozvíja pri počúvaní prírodných zvukov, hudobných nástrojov, zvukových pexesách či zvukových kockách. Hmatové hry využívajú rôzne povrchy, textúry, váhy a teploty – napríklad hmatové vrecúška, senzorické koberčeky či stavebnice s drsnejším povrchom. Čuch sa dá precvičovať cez voňavé fľaštičky, bylinky alebo potraviny s výraznou arómou, chuť zasa prostredníctvom ochutnávania rôznych jedál so zaviazanými očami či pri varení.
Tipy na jednoduché zmyslové boxy (napr. ryža, strukoviny, látky, piesok, voda)
Jednoduchým spôsobom, ako začať so zmyslovým hraním, sú zmyslové boxy – plastové nádoby naplnené materiálmi, ktoré deti môžu skúmať rukami. Môžeme použiť farebnú ryžu, šošovicu, piesok, kúsky látok, kávové zrná, kamienky alebo vodu. Vložky do boxov môžu byť tematické podľa ročných období, farieb, sviatkov či rozprávok. Deti môžu v materiáloch hľadať ukryté predmety, triediť ich, presýpať alebo o nich rozprávať. Zmyslové boxy sú obľúbené pre svoju jednoduchosť, pokojný charakter a možnosť obmieňať ich obsah podľa potreby.

Typy zmyslových kociek
-
Zvukové kocky – obsahujú skryté prvky, ktoré pri pohybe jemne štrngajú či klepú
-
Balančné kamene – podnecujú trpezlivosť a koordináciu pri ukladaní nepravidelných tvarov
-
Farebné kryštály – lákajú zrak, lámu svetlo, učia vnímať farby a ich odtiene
-
Textúrované bloky – rôzne povrchy stimulujú hmat
-
3 v 1 sady – kombinujú viaceré zmyslové podnety v jednej sade
Nápady na hry v triede
V triede možno zmyslové hry využiť ako rannú aktivitu, pri individuálnej práci, ako súčasť tematického celku alebo pri relaxácii. Vhodné sú aj pri práci s deťmi so špeciálnymi potrebami, ktoré potrebujú viac senzorickej stimulácie alebo naopak – upokojenie. Zmyslové prvky možno zapojiť do rôznych typov hier. Uplatnenie nájdu napríklad v slepom labyrinte, kde deti hmatom hľadajú správnu cestu, pri porovnávaní vôní či zvukových párov alebo pri tvorbe obrazov z farebných materiálov. Učiteľ môže vďaka týmto aktivitám cielene rozvíjať nielen vnímanie, ale aj spoluprácu, komunikáciu a schopnosť detí sústrediť sa.